تبلیغات
.:::چهارشنبه سوری:::. - پیرترین نگهبان میراث فرهنگی جهان درگذشت
به اولین و کامل ترین و بزرگترین وبلاگ در مورد چهارشنبه سوری خوش آمدید.من محمد حسن سرشار پور هر روز مطالب و عکسها و فیلمهای گوناگونی از روز چهارشنبه سوری در این وبلاگ گرداوری میکنم.آدرس اصلی ما : 4shanbesoory.tk می باشد.

http://www.pix2fun.net/wp-content/uploads/Untitled-2.gif


بازدید : مرتبه
تاریخ : دوشنبه 2 آبان 1390
“عزیز عاشقی” پیرترین نگهبان میراث فرهنگی جهان در تخت سلیمان تکاب درگذشت.

به نقل از مهر، عزیز عاشقی پیرترین پاسدار و راهنمای آثار تاریخی کشور در تخت سلیمان تکاب در سن ۸۴ سالگی با مرگ ناگهانی خود، جامعه میراث فرهنگی کشور را در اندوهی عمیق فرو برد.

وی در سال ۱۳۰۶ در روستای احمدآباد تکاب و در خانواده ای کشاورز متولد و در سال ۱۳۳۸ به صورت اتفاقی با گروهی از باستان شناسان آشنا شد و در آن زمان به عنوان حفار و نگهبان در مجموعه باستانی تخت سلیمان تکاب مشغول به کار شد.

مرحوم عاشقی، در سال ۷۲ پس از سه دهه حضور در این مجموعه بازنشسته شد و پس از آن همچنان به عنوان راهنمای آثار تاریخی تخت سلیمان خدمت می کرد، عاشقی، عنوان پیرترین راهنمای گردشگری آثار تاریخی ایران را نیز داشت.

وی به زبانهای فارسی، کردی، انگلیسی، آلمانی و فرانسوی آشنایی داشت و با مسافران و گردشگران خارجی به راحتی ارتباط برقرار می کرد.

او به عشق ایران و دیار آذرآبادگان و به ویژه تخت سلیمان زنده بود، سالها با گروه های باستانشناسی ایرانی و آلمانی و فرانسوی کار کرده و به خوبی به زبان آلمانی مسلط بود.

این پیر میراث فرهنگی عالمی داشت؛ خود می گفت که وظیفه سترگش نگاهبانی از شناسنامه اجداد ایرانی در تخت سلیمان است.

با وجود پیر سالی روزی نبود که در گستره این اثر گرانقدر باستانی قدم نزند و در راهنمایی گردشگران نکوشد.

هنگامی که از مجد و عظمت ایران سخن می گفت، چشمانش از اشک آکنده می شد، بزرگترین لحظه زندگانی خود را زمانی می دانست که مجموعه باستانی تخت سلیمان در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید، وصیت کرده بود که پس از مرگ، او را در تخت سلیمان به خاک بسپارند.

مجموعه میراث جهانی تخت سلیمان در تکاب میراثی بازمانده از هخامنشیان، اشکانیان، ایلخانان و به ویژه ساسانیان است.

اوج ارجمداری این آتشکده در زمان ساسانیان بود که با نام آذرگشنسب جایگاه تاجگذاری شاهنشاهان ساسانی و ارجمندترین آتشکده آن زمان بود.

طبقه بندی: مطالب جالب، 
برچسب ها: آذرگشنسب، ارجمندترین آتشکده، اشکانیان، تخت سلیمان، تخت سلیمان تکاب، راهنمای آثار تاریخی کشور، روستای احمدآباد، روستای احمدآباد تکاب، شاهنشاهان ساسانی، عزیز عاشقی، عكس از معبد آناهیتا، عكس هایی از روستای احمد آباد تكاب، عكس هایی از عزیز عشقی، عكس هایی از پیرترین نگهبان میراث فرهنگی جهان، فوت پیرترین نگهبان میراث ایران، فوت پیرترین نگهبان میراث جهان، فوت پیرترین نگهبان میراث فرهنگی، میراث فرهنگی، هخامنشیان، پیرترین راهنما، پیرترین راهنمای آثار تاریخی جهان، پیرترین راهنمای آثار تاریخی كشور، پیرترین، پیرترین نگهبان، پیرترین نگهبان میراث، پیرترین نگهبان میراث فرهنگی، پیرترین نگهبان میراث فرهنگی جهان، پیرترین نگهبان میراث فرهنگی جهان درگذشت، پیرترین پاسدار،
ارسال توسط محمد حسن سرشار پور
آرشیو مطالب
نظر سنجی
طرفدار چه تیمی هستی؟صفحات جانبی
پیوند های روزانه
نظر سنجی 2

دانلود فیلم

سایت ساز رایگان

بهراد آنلاین

کلیپ موبایل

دانلود فیلم

نرم افزار موبایل

قائم پرس

وبلاگicon